Start >Kaczyński musi przeprosić PSL. Ma 48 godzin

Ostatnie Aktualności

Sonda


Na jaką partię zagłosujesz w tegorocznych wyborach parlamentarnych?
 

Kalendarz

«  styczeń 2018  »
powtśrczpisoni
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Imieniny obchodzą:
Marian, Jan, Antoni
>Kaczyński musi przeprosić PSL. Ma 48 godzin

Prezes PiS Jarosław Kaczyński musi przeprosić PSL za stwierdzenie, że posłowie tej partii "opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków". Taką decyzję podjął sąd w trybie wyborczym. Jarosław Kaczyński ma zaprzestać rozpowszechniania takiej informacji, a w ciągu 48 godzin na antenie TVP Info ma wyemitować spot prostujący swoją wypowiedź.

Sąd stwierdził, że Jarosław Kaczyński ma zaprzestać rozpowszechniania informacji, że PSL lub część posłów ugrupowania głosowało za legalizacją miękkich narkotyków. Dodatkowo na antenie TVP Info w ciągu 48 godzin, w godzinach od 12 do 14 ma być wystosowane sprostowania na całym ekranie odczytane wolno i wyraźnie o treści: Jarosław Kaczyński oświadcza, że jego wypowiedź, że PSL lub część jego posłów głosowało ws. miękkich narkotyków, żeby zalegalizować ich użytkowanie, jest nieprawdziwe.

Dodatkowo Kaczyński ma wpłacić 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

W polskim Sejmie nie było głosowania za tym, by narkotyki miękkie były w naszym kraju dostępne - stwierdził sąd, nakazując prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu sprostowanie swojej wypowiedzi na temat posłów PSL.

- Należy zgodzić się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż nie jest prawdą, że PSL, bądź część jego posłów, głosowało za tym, by narkotyki miękkie było w Polsce dostępne, gdyż w polskim Sejmie tego głosowania nie było - powiedział sędzia Andrzej Lipiński.

Sąd uzasadnił wyrok, cytując słowa prezesa PiS z konferencji prasowej z 28 września - że część posłów PSL głosowała za legalizacją miękkich narkotyków.

Sędzia zwrócił uwagę, że ta wypowiedź szefa PiS dotyczy znowelizowanej na początku kwietnia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje jedynie możliwość odstąpienia przez prokuratora od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków.

Podkreślił, że z całą pewnością celem tej ustawy nie było zwiększenie dostępności do narkotyków miękkich.

Wczoraj przedstawiciele PSL złożyli pozew wyborczy przeciwko Kaczyńskiemu za jego sugestie o tym, jakoby posłowie Stronnictwa opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków. To drugi tego typu pozew w tegorocznej kampanii.

- Jarosław Kaczyński pomówił PSL o głosowanie za tym, żeby miękkie narkotyki były dostępne, co jest wierutnym kłamstwem. W pozwie żądamy zaprzestania rozpowszechniania tej kłamliwej informacji - argumentował szef sztabu wyborczego ludowców Eugeniusz Grzeszczak.

Chodzi o słowa byłego premiera z 28 sierpnia. Prezes PiS bronił wówczas rzecznika swej partii, Adama Hofmana. Hofman komentując piosenkę wyborczą PSL, powiedział m.in. w TVN24: "z PSL-em to jest tak, że te chłopy wyjechali ze swoich miasteczek, wsi, trafili do Warszawy - zdziczeli, zbaranieli: tańczą, śpiewają, głosują za ustawami np. (...) za związkami partnerskimi; chłopy wyjechały ze wsi i kompletnie im odbiło".

- Merytorycznie rzecz biorąc, wypowiedź pana Hofmana odnosiła się do zjawiska, które można zilustrować poprzez odwołanie się do głosowań osób, które są w PSL - czy to w Parlamencie Europejskim, gdzie głosowali za GMO, czy w parlamencie polskim, gdzie głosowali przeciwko naszej rezolucji o wyrównaniu dopłat, mówię o PSL, gdzie część z nich głosowała "za" ws. miękkich narkotyków - za tym, by te narkotyki były dostępne. Piętnaście osób to prawie połowa tego klubu - mówił wówczas Kaczyński.

Według PSL, Kaczyńskiemu chodziło o znowelizowaną na początku kwietnia ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. Za jej przyjęciem głosowało 258 posłów, przeciw było 159, sześciu wstrzymało się od głosu. Z klubu PSL "za" było 16 posłów PSL; 5 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

- To była ustawa, która penalizowała, a w zasadzie zwiększała odpowiedzialność za posiadanie narkotyków, natomiast nie powodowała dostępności do narkotyków miękkich - tłumaczył Grzeszczak. Według niego, ustawa ta nie ma nic wspólnego z dostępnością do narkotyków miękkich w Polsce.

PiS już raz przegrało proces w trybie wyborczym, jaki pod koniec sierpnia złożyła PO. PiS musiał sprostować wypowiedzi swoich polityków na temat kampanii informacyjnej PO "Polska w budowie".

 

 

 Znajdź nas na Facebooku:


 

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 255 gości 
PSL w Janowie Lubelskim, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting